راهنمای مد و استایل

راهنمای انتخاب شلوار جین

انتخاب شلوارجین
راهنمای انتخاب شلوار جین
در کمد لباس همه ما حداقل یک شلوار جین یافت می شود . جین یکی از لباس هایی است که تقریبا در تمام کشورهای دنیا یافت می شود. شلوار جین هم مانند هر محصول دیگری داستانی دارد. لباسی که از سالها پیش تا کنون هر روز بازار فروش آن گسترده تر شده است . در ادامه همه آنچه را که راجب شلوار جین باید بدانید را برایتان آورده ایم. از پیدایش شلوار جین تا راهنمای انتحاب سایز مناسب شلوار جین مردانه و زنانه که هر کسی برای انتخاب یک شلوارجین مناسب باید بداند.

داستان پیدایش شلوار جین
دیویس خیاطی بود که وسایلی مانند چادر ، پتوی اسب و روکش واگن می ساخت . روزی همسر یکی از کارگرانش از دیویس خواست شلواری برای همسرش بدوزد که دیر تر پاره شود . دیویس از همان پارچه ای که برای چادر استفاده می کرد. شلواری با دکمه های فلزی برای کارگرش دوخت . این شلوار که از پارچه چادر دوخته شده بود اولین شلوار جینی بود که تولید شد. جنس چادر از نوعی پارچه کتان بود که به آن جین می گفتند .بعد از دوختن اولین شلوار دیویس به این فکر کردکه می تواند برای تمام کار گران از این شلوار دوخت کند. اما دیویس برای اجرایی کردن ایده اش نیاز به سرمایه زیادی داشت. او ایده خود را با اشترواس تاجر معروف آلمانی در میان گذاشت. اشترواس این ایده را پسندید و در 20 می 1873 قرداد تولید شلوار جین امضا شد.

اولین کارخانه های تولید شلوار جین
بعداز امضای قرارداد بین دیویس و اشترواس و پس از زمان کوتاهی شلوار جین به تولید انبوه رسید . در آن زمان شلوار جین را از پارچه ای به نام دنین تولید می کردند و برای رنگ کردن آن از ماده ای به نام نیل استفاده می شد.اولین شلوار های جین در رنگ آبی تولید می شد. و بازار فروش آن مختص کارگران و افردای بود که در مزرعه کار می کردند. تا چند دهه کمپانی لویی تنها تولید کننده شلوار جین در جهان بود اما با افزایش تقاضا کمپانی های معروفی مانند lee و gwg نیز به تولید عمده شلوار لی روی آوردند. و تا دهه 1950 شلوار جین توسط این تولیدی ها طراحی و تولید می شد.

تحولات شلوار جین
شلوار جین که با یک ایده ساده طراحی شده بود . در ابتدا فقط لباس کار مخصوص آقایان بود و زنانی که میخواستند کار کشاورزی انجام دهند از شلوار جین های مردانه استفاده می کردند.تا اینکه در سالهای 1930 مجله معروف ووگ عکسی از دو زن که شلوار جین تنگ پوشیده بودند در صفحه اصلی خود چاپ کرد که روی آن نوشته بود شیک از نوع غربی این اولین حضور شلوار جین در دنیای مد و. فشن بود .در همان سالهای 1930 به درخواست والدین شلوار جین هایی برای کودکان و نوجوانان دوخت شد. که استقبال خوبی را به همراه داشت.

اولین حضور شلوار جین در بین زنان به بعد از جنگ جهانی دوم برمیگرد که تولید کنندگان شروع به دوخت شلوار جین زنانه هم کردند. در سال 1960 شلوار جین به عنوان یکی از لباس محبوب زنان جوان تبدیل شد. حالا دیگر جین لباس مخصوص مردان کار گر نبود و در انواع سایزهای بچه گانه و زنانه نیز دوخت می شد.

داستان شلوار جین های سنگ شور
داستان شلوار جین های سنگ شور هم یک داستان جالب است. یک مغازه در نیوریک برای اولین بار شلوار جین های تولید شده را شتشو می داد تا کمی کهنه به نظر برسند. این ایده به زودی مشتریان زیادی پیدا کرد . صاحب این فروشگاه اشخاصی را استخدام کرده بود تا تزیناتی را بر روی شلوار جین بدورزند و آنها را 200 دلار می فروخت . در 1980 تولید کننده های شلوار جین تکنولوژی سنگ شور بودن را هم به شلوار جین جین اضافه کردند. . استقبال از شلوار جین در دهه 1990 نیز ادمه داشت تا الان که این لباس به اصلی ترین پوشش مردم امریکا تبدیل شده است. طبق بررسی های آماری هر امریکایی حداقل 7 شلوار جین دارد.

شلوار جین در ایران
شلوار جین راهی ایران شد. و مانند خیلی از کشور های دیگر در ایران هم محبوبیت زیادی پیدا کرد. در دهه 40 و 50 پوشیدن شلوار جین هایی که از امریکا وارد می شد به یک پوشش همه گیر تبدیل شده بود . اکنون هم شلوار و کت های جین یک لباس مد روز محسوب می شود . که طرفداران زیادی دارد.

نکات خرید شلوار جین
جای شلوار جین در کمد لباس همه ما محفوظ است . هر چند امروزه از پارچه جین در دوخت انواع لباس ها مانند کت ، دامن و سایر لباس ها استفاده می شود اما اولین تصویرراز شنیدن نام جین شلوار آن است . در ادامه با نکات مهمی که برای خرید شلوار جین لازم است بدانی را ذکر می کنیم . تادر خرید بعدی شلوار جین یک انتخاب زیباتر داشته باشید.

1. شلوار جین برند بپوشید
اگر برایتان امکان پذیر است سعی کنید شلوار جین برند بخرید . برای خرید شلوار جین برند می توانید به فروشگاه ورسای مد مرجعه کنید.

2. جین های ضخیم تر را انتخاب کنید
هر چقدر پارچه شلوار جین ضخیم تر باشد به نسبت کفیت آن نیز بهتر است. اگر دستی به سر روی شلوار جین بکشید متوجه ضخامت آن خواهید شد در خرید های اینترنتی هم اگر دکمه زوم را روی پارچه زوم کنید . می توانید تراکم الیاف آن را ببنید. را ه دوم برای فهمیدن ضخامت یک شلوار جین گرم آن است. که معمولا در داخل شلوار جین روی آن پارچه اضافی که اندازه سایز را نوشته مقدار گرم آن را نیز توضیح داده است. بهتر است شلوار جین های که زیر 340گرم هستند را نخریم.

خرید انواع شلوارکتان مردانه از فروشگاه ورسای مد

3.دوخت محکم شلوار جین
یکی دیگر از نکاتی که برای خرید شلوار جین باید در نظر بگیریم . توجه به دوخت شلوار جین است. بهترین نوع دوخت آن است که در دو ردیف و به صورت زنجیره ای باشد.

4. شلوار جین کشی
یکی از راحت ترین نوع شلوار های جین جین های کسشانی هستند. نکته ای که در خرید این شلوار جین ها باید مورد توجه قرار دهید میزان کشسانی بودن آن است که تا حدودی مشخص است. و معمولا بیشتر از 2 درصد کشسانی توصیه نمی شود

5. مراقبت از شلوار جین
با اینکه شلوار های جین مقاومت زیادی دارندولی سعی کنید به نکات مراقبتی که به همراه لباس به شما توصیه می شود عمل کنید .

گران ترین برندهای شلوار جین در جهان
به دنبال همه گیر شدن استفاده مردم از شلوار لی برندهایب زیادی در دنیا این لباس را تولید و طراحی می کنند . در ادامه با معروف ترین برندهای شلوار لی آشنا می شویم.

1. برند شلوار جین گوچی (GUCCI)
محصولا گوچی از گرانترین محصولا بازار به شمار می روند . شلواتر جین های این برند به قیمت های بالا و ظاهر خاصی که دارند معروف هستند. قیمت آنها 600تا 3100 دلار می باشد.

2. شلوار جین برند گس (GUESS)
یکی از خلاق ترین تولید کنندگان محصولات شلوار جین در جهان است.

3. شلوار جین برند دلچه اند گابانا (DOLCE&GABBANA)
این کمپانی معروف را همه می شاسند . محصولات این برند بسیار با کیفیت و خاص است . شلو ار جین معروف این برند مدل پروانه است که در اکثر تولیدات این کمپانی تولید می شود.

4. شلوار جین برند روبرتو کاوالی (ROBERTO CAVLLI)
این کمپانی در تولیدات محصولات متنوع و گران قیکمت معروف است. شلوار جین این برند با سنگ های تزیینی و با قیمت بسیار بلا عرضه می شوند.

5. شلوار جین برند سکرت سیرکس (SECRET CIRCUS)
محصولات این کمپانی به لاکچری بودن و خاص بودن معروف هستند. تولید این کمپانی کلاسیک هستند که سنگ الماس روی جیبشان تزیین شده اند.

6. شلوار جین برند لویی استراس(LEVISTRAUSS&CO)
این برند را به تولید محصولات فوق العاده با کیفیت می شناسند. نام این کمپانی برگرفته از نام لیوایز اولین عرضه کنده شلوار لی در جهان است. برخی از زمحصولات این برند قیمتی حدود 60000 دلار دارند.

7. شلوار جین برند ارنست سیون کاستوم فیت (EARNEST SEWN COUSTOM FIT)
در این کمپانی امکان سفارش لباس خاص را بدون هیچ محدویتی دارید. ارنست سیون به تولید محصولات با دوخت شیک و ترکیب زیبا شناخته می شود.

 

8.شلوار جین برند اسکادا(ESCADA)
این کمپانی یک برند آلمانی است که از سال 1997 به تولید شلوار جین مشغول است. شلوار جین های این برند با دکمه های الماس و طلا دوخت می شوند. یکی از گران قیمت ترین شلوارهی این برند که با سنگ سوارسکی تزیین شده حدود 10000 دلار قیمت دارد. همچنین این برند قسمتی به نام سفارش های خاص دارد. که طبق سلیقه و سفارش مشتریان دوخت می شود.

9.شلوار جین برند ای پی اوجینز (APOJEANS)
این کمپانی شلوار حجین هایی با تزیینمات گران قیمت مانند الماس و طلا تولید می کنند. وقیمت محصولات آن از 4000 دلار بیشتر است. این کمپانی را می توان از تولید کنندگان لاکچری و گران قیمت در تولید شلوار جین دانست. سفارشات خاص و ویژه هم از آپشن های این برند است.

10.شلوار جین برند سون فور آل من کایند (SEVEN FOR ALL MANKIND
یکی از جدید ترین تولید کننده های شلوار جین در جهان است. که در سال 2000 شروع به فعالیت کرده است . این برند به 80 کشور آسیایی و اروپایی محصولات خود را صادر می کند . گرانترین جین های این مجموعه حدود 291 دلار است.

11. شلوار جین برند دیزل (DIESEL)
این برند به مدل های جذابش معروف است. و شلوار جین های آن مختص مهمانی می باشد.

12. شلوار جین برند لی (LEE)
هویت تمام شلوار جین ها به این برند بر میگردد . یکی نام هایر دیگر شلوار جین سلوار لی است.این کمپانی در سال 1889 شروع به تولید شلوار های جین کرد و از پیشگامان این صنعت به شمار می رود.

معروف ترین برندهای شلوار جین ترکیه
ترکیه یکی از معروف ترین کشورهای تولید کننده شلوار جین در جهان است که محصولات آن به کشور ما نیز صادر می شود . بهترین برندهای شلوار لی در ایران بیشر برندهای ترکی هستند. در ادمه باچندتا از معروف ترین برندهای ترک آسشنا می شویم.

1. برند ماوی (MAVI)
کمپانی ماوی در سال 1991 در استابول تاسیس شد. که شلوار های جین مردانه و زنانه را با قیمت مناسب تولید می کند. که به عنوان یک برند شیک با قیمت ارزان معروف است . ماوی در ترکی به معنای آبی است.

2. برند واکو Vakko Jeans
این برند به تولید شلوار جین های زنانه معروف است .که توسط بهترین طراحان جهان و از بهترین جنس پارچه لی تولید می شود.

3. برند LTB
کمپانی LTBدر سال 1994 در استانبول تاسیس شد. و اکنون شعبه هایی در روسیه و آلمان و رومانیب دارد. LTB یکی از برندهای محبوب در انگلستان ، ایلات متحده و کاندا است.

4. برند کالینز COLINS
این کمپانی در سال 1983 در استانبول توسط اراوغلو تاسیس شد و اکنون دارای 173 شعبه در 33 کشور جهان است.

راهنمای انتخاب سایز مناسب شلوار جین مردانه در خرید اینترنتی
دنیای اینترنت همه چیز را تغییر داده است. خرید و فروش های ما اغلب اینترنتی شده اند. در خرید از فروشگاه ای اینترتی میب توانبئد در یک تایم کوتاه صدها سایت را بگردید و محصولیس را که دوست دارید. با مقایسه بیشتر خریداری کنید اما تنها مسشکلی که وجود دارد نگرانی از بابت سایز لباس است. در ادامه راهنمای انتخاب سایز مناسب برای شلوار جین را برای شما آورده ایم. تا با خیال راحت خرید کنید.

روش های سایز بندی شلوار جین مردانه
1.سایز بندی W/L
در این روش از دو پارامتر اصلی دور کمر (W) و قدشلوار (L) برای انتخاب سایز استفاده می شود. این اندازه گیری برای اندزه گیری تمام مدل هاس شلوار از پارچه ای تا جین کاربرد دارد.

به طور مثال وقتی روی شلوار جین شما 44/42 نوشته شده است. یعنی قد شلوار شما 42اینچ و دور کمر شما 44 اینچ است.

اگر میخواهید اینچ را به سانتی متر تبدیل کنید. کافی است عدد بر حسب اینچ را در 2.5 ضرب کنید.

2. سایز بندی امریکایی
این نوع سایز بندی از XSشروع می شود وتا XXXL ادامه دارد.

3. سایز بندی اروپایی
این نوع سایز بندی براساس اعداد است . در این روش سایز 40 برای زنان و سایز 50 برای مردان است.

چگونه سایز شلوار خود را اندازه بگیریم؟
یک متر پلاستیکی یا پارچه بردارید و آن را موازی با زمین دور کمر خود (باریک ترین قسمت کمر که معمولا یک سانت بلاتر از ناف است) بگیرید. تو.جه کنید متر نباید خیلی آزاد یا خیای چسبیده به بدن شما باشد. با این روش شما اندازه دور کمر خود را بدست اورده اید.

سایز کمر
جدول سایز شلوار جین براساس دور کمر
اندازه دور کمر به سانتی متر

اندازه دور کمر به اینچ

سایز شلوار

71-76

28-30

S

76-81

30-32

S

81-86

32-34

M

86-91

34-36

L

91-96

36-38

XL

101-111

40-44

XXL

117-127

46-50

3XL

132-137

52-54

4XL

142-152

56-60

5XL

157-162

62-64

6XL

برای اندازه گیری قد شلوار هم از داخل درز شلو درست همان جایی که فاق شلوار تمام می شود تا سر مچ پا را اندازه بگیرید.

جدول سایز بندی براساس قد شلوار
قد شلوار به سانتی متر

قد شلوار به اینچ

قد شلوار

69

27

Extera short

74

29

Short

 

79

31

Regular

84

33

Long

89

35

Extera Long

حالا که هم قد شلو ار و هم دور کمر خود را الندازه گرفته اید . سایز هایی را به دست آورده اید با جدول زیر مقایسه کنید . تا سایز کامل خود را بدانید

جدول سایز بندی شلوار جین های خارجی و ایرانی
قد شلوار به سانتی متر

دور کمر به سانتی متر

قد شلوار به اینچ

دور کمر به اینچ

سایز شلوار

74

71-76

29

28-30

S

76

76-81

30

30-32

S

79

81-86

31

32-34

M

81

86-92

32

34-36

L

84

92-97

33

36-38

XL

84

102-107

33

40-42

XXL

84

107-112

33

42-44

3XL

انواع فاق شلوار جین مردانه
یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب شلوار لی باید به آن دقت کنید اندازه فاق شلوار است. شلوار های جین دارای سه نوع فاق هستند . که در ادمه مطلب آنها را بررسی می کنیم.

1.فاق کوتاه

این نوع شلوار معمولا زیر گودی کمر قرار می گیردو برای استایل کژال یک انتخاب مناسب است.

2.فاق بلند

بلندی فاق در این شلوارها 25تا30 سانتی متر است .کمر این شلوار ها در بالای ناف و قسمت گودی کمر قرار می گیرد . معمولا از این مدل شلوار ها در استایل های رسمی استفاده می شود.

3 شلوار مردانه فاق متوسط

فاق این شلوار ها بین 22 تا 28 سانتی متر است. کمر این شلوار دقیقا روی گودی کمر و ناف قرار می گیرد.

جدول سایز بندی شلوار جین زنانه
خانم ها نیز برای انتخای شلوار جین ابتدا باید دور کمر خود را اندازه بگیرند. اندازه قد داخلی شلوار خیلی مورد تاکید نیست . بعد از آنکه اندازه کمر خود را طبق توضیحات بالا بدست آوردید می توانید سایز خود براساس جدول زیر ببنید.

سایز کمرخانم ها
جدول سایز شلوار جین غیر کشی زنانه براساس دور کمر
اندازه دوزر کمر

سایز خارجی

سایز ایرانی

55-60

27

32

60-650

28

34

65-70

29

36

70-75

30

38

75-80

31

40

80-85

32

42

85-90

33

44

جدول سایز شلوار کشی جین زنانه
اندازه دوزر کمر

سایز خارجی

سایز ایرانی

55-60

28

34

60-650

29

36

65-70

30

38

70-75

31

40

75-80

32

42

80-85

33

44

85-90

34

46

نتیجه گیری

در این مطلب تمام نکات لازم برای انتخاب شلوار لی و چگونی اندازه گیری سایز را گفتیم. همچنین به تاریخچه پ‍‍یدایش شلوار جین و چگونگی ترند شده آن ‍ پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.